Sedlecká 570, 264 01 Sedlčany
+420 607 934 281

Z opačné strany barikády

Z opačné strany barikády

Kteří špičkoví odborníci podpoří projekt Petra Vaniše "Čistě s PeVanem" na očištění mládežnické kulturistiky od dopingu?


V minulém dílu mé rubriky jsem vám slíbil, že v dalších částech se objeví příběhy kulturistů, kteří své touze po masivní svalové hmotě obětovali kus zdraví. Sérií mnohdy dramatických introspekcí do vnitřního světa mužů, kterým se jejich posedlost svalovými objemy stala vlivem masivního zneužívání dopingu málem osudnou, však začneme symbolicky na opačné straně barikády – nejprve povídáním s ředitelem národní protidrogové centrály policie České republiky, brigádním generálem Mgr. Jakubem Frydrychem. Zeptal jsem se jej na jeho názor ohledně dopování mladých nadšenců kulturistiky a fitness. (Celé interview najdete na www.petrvanis.cz ve videosekci PeVan TV.)

 

Pan brigádní generál apeloval na rodiče a funkcionáře svazu kulturistiky a fitness, aby zvýšili boj proti dopování mládeže, zejména pak u té části, které ještě nebylo 18 let. Uvádím také pár myšlenek, které mi k tomuto tématu Jakub Frydrych řekl. „Produkt kulturistiky, tedy muskulární postava, je výsledkem nějaké predispozice člověka, jeho vůle trénovat, aby mu v rámci konkrétních možností narostly do maxima svaly. Existuje nějaký koeficient, možnosti receptorů, atd., to je sport. To, o čem se tady bavíme, je podvod. Smysl toho podvodu tak úplně nechápu, ale kdyby o to nebyl zájem, tak se to neděje. Lidé normální populace se dívají na tyto přerostlé jedince asi tak, jako když jezdil cirkus s dvouhlavými telaty a oni se šli podívat, jak vypadá taková anomálie. Ono je to nic nestojí, kromě toho vstupného. Dívají se na ty, v uvozovkách, nenormální lidi, kteří si v zájmu jakési popularity, která je ale dost pofiderní, poškozují zdraví. Navíc se domnívám, že ze vzorku třeba sta lidí, kteří se takto poškozují, bude možná pět (nebo i méně) takových, kteří se dostanou na úroveň, jež by jim umožnila uspět ve sportu, potažmo získat světskou slávu. Zbytek si jen naprosto zbytečně ničí zdraví. O to je to pro mě pak hloupější...” Teď v mnoha věcech s Jakubem Frydrychem souhlasím. Když jsem byl soutěžní kulturista, tyto věci jsem nevnímal, protože jsem byl zahleděn jen do kulturistiky. Koukal jsem zkrátka jen jedním směrem – k vysněnému titulu. Žil jsem v uzavřené bublině, ale teď naslouchám i normálním lidem, kteří mají na kulturistiku mnohdy velmi negativní náhled.

 

Pod hlavičkou mé rubriky se objeví i rozhovor s profesorem chemie a biochemie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, prof. MUDr. Liborem Vítkem, PhD., jehož jsem oslovil, jestli by mi nepomohl s mým projektem Čistě s PeVanem za očištění mládežnické kulturistiky a fitness. Pan profesor mě velmi potěšil, když mi poslal pozitivně laděný email, z něhož nejdůležitější část cituji: „Vašim aktivitám moc fandím, jsou více než potřebné. Umím si představit, že bych na nich nějakým způsobem spolupracoval.” Profesor Libor Vítek, který je renomovaným odborníkem na doplňky výživy a problematiku dopingu ve sportu, bude pro můj projekt zajisté velkým profesionálním přínosem. Když jsem přicházel se svou vizí Čistě s PeVanem, počítal jsem s tím, že mezi kulturisty začnu být krajně neoblíbený. Často bývám nazýván i velkým pokrytcem. I to jsem však očekával a také to, že se tyto tlaky budou ještě více stupňovat. O to víc mě těší, že se k mému osvětovému projektu přiklánějí zmiňovaní věhlasní odborníci. A nejsou sami. Další vědeckou kapacitou, která bude projektu Čistě s PeVanem pomáhat, je Ing. Ivan Mach CSc., který je průkopníkem naturální kulturistiky v ČR. Působil jako vedoucí výzkumný a vývojový pracovník na mnoha pracovištích chemického a potravinářského průmyslu. Od sedmdesátých let se věnuje výživovému poradenství a odborné sportovní a dietologické publicistice. Je také mým učitelem, co se týče dietologie; jsem žákem jeho školy pro výživové poradce Nutris. Dále je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o stravování, rediguje výživu v renomovaném magazínu MUSCLE&FITNESS, tudíž je vám, čtenářům, dobře znám. Velmi si jeho znalostí vážím a jsem moc rád, že nám bude nápomocen. To, že jsme na dobré cestě, pak naznačuje také fakt, že se o projekt začala zajímat média. Prostor jsem dostalna TV Prima v pořadu Sport Star, k rozhovoru pro Radiožurnál Českého rozhlasu si mě do své relace pozvala Lucie Výborná, se svým projektem bych se měl brzy objevit i v pořadu ČT Gejzír. Našim cílem je přesvědčit mladé nadšence kulturistiky a fitness, aby dělali svůj sport s rozumem a čistou cestou. Pro úspěch projektu Čistě s PeVanem je ale potřebné, aby se o něm vědělo a mluvilo. Čím víc, tím lépe, protože jen když se bude vědět, jak je situace v mládežnické kulturistice vážná, mohou být přijata potřebná opatření. A s osvětou se také zvýší šance oslovit případné sponzory. Pomoc budeme hledat na ministerstvu školství i zdravotnictví a také u politických stran. A pokud by se mezi vámi, čtenáři, našel někdo, kdo by byl ochoten projektu pomoci, budeme moc rádi, když se ozvete na info@petrvanis.cz.

 

Celý článek naleznete zde...

Zpět na blog...
Všechna práva vyhrazena ©2021 Petr Vaniš, tvorba stránek: InGenius